Den 3: Vaasa - Oulu - Tampere

14.8.2014

Probudil jsem ve městě Vaasa, které leží na finském břehu Botnického zálivu, asi 400 km severně od Helsinek. Botnický záliv je zde jen asi 70 km široký a Vaasa je spojená s protější švédskou Ulmeou pomocí trajektu – o mostu se zatím jen mluví. Protože voda Botnického zálivu není kvůli silným přítokům příliš slaná tak na více než půl roku pravidelně zamrzá. V té době lze do Ulmei chodit pěšky a dříve se tak dokonce dodávala i pošta.

Celé okolí Vaasa včetně Kvarkenských ostrovů leží v oblasti tzv. postglaciálního vzestupu zemské kůry. V poslední době ledové, před 10-20 tisíc lety, v této oblasti tály až 3 km vysoké ledovce. Po uvolnění jejich tlaku se zemský povrch začal pomalu uvolňovat a stoupat 8-10 mm ročně a tento vývoj pokračuje i dnes. Proto i nové město Vaasa, vystavené asi před 150 lety, je položené asi 7 km západněji než to původní, které vzestup zemského povrchu připravil o přístup k moři. 

Odlet z města Vaasa v deštiZoom gallery
Odlet z města Vaasa v dešti
   Kvarkenské ostrovyZoom gallery
Kvarkenské ostrovy

Počasí ve Vaasa se ve středu ráno začalo trochu kazit. Kolem letiště postupovaly ohromné těžké mraky a začínal vítr. Raději jsem proto start chvíli odložil a vyletěl jsem, až se ty největší mraky odsunuly od nedalekých Kvarkenských ostrovů, kam jsem mířil. Po vzletu jsem musel ještě proletět několik dešťových místy a po pár minutách se začaly objevovat na povrchu mořské hladiny úzké proužky půdy. Některé sotva viditelné, jiné pak už zarostlé stromy a často pak taky i s novými domky. Relativně velmi rychlý vzestup půdy (těch 8-10 mm za rok) vede k tomu, že zde průběžně vznikají nové ostrůvky, starší se zvětšují a mnoho se jich také spojuje. Tento vývoj je dokumentován i mnoha zajímavými fotografiemi ukazujícím že rozdíly jsou i během 20-30 let velmi patrné. 

Po obletění Kvarkenských ostrovů jsem pokračoval podle pobřeží Botnického zálivu dále na sever až do města Oulu, které leží asi 150 km jižně od severního polárního kruhu. V Oulu jsem zůstal jen asi dvě hodinky a odstartoval jsem směrem na jih do Tampere. Nejdříve jsem ale ještě přeletěl ostrov Hailuoto ležící asi 30 km západně od Oulu. Také tento ostrov vznikl díky zvedání zemského povrchu po ústupu ledovců – je mu prý pouhých 1700 let a ještě asi před pouhými 200 lety se jednalo o dva ostrovy oddělené mořskou úžinou. Pak jsem už zamířil přímo na Tampere vzdálené asi 400 km na jih.

 

Kvarkenské ostrovyZoom gallery
Kvarkenské ostrovy

Město a železárny RaaheZoom gallery
Město a železárny Raahe
 

Letěl jsem ve výšce jen 500 metrů, abych letěl pod prostorem přiblížení vojenských letišť v okolí a tak jsem krajinu viděl opravdu zblízka – lesy, jezírka, pár políček, žádné kopce - a tak stále dokola po celé dvě hodiny letu. Pak přišla větší jezera a na obzoru vyskočilo Tampere.  Je zajímavé, že toto město hostí první Leninovo muzeum (otevřené 1946) mimo bývalý Sovětský svaz. Zde se také v roce 1906 poprvé setkal Lenin se Stalinem – dvojice mužů, kteří zásadně ovlivnili celé 20. století. 

Více ve fotogalerii

Jiří Pruša > Expedice > Expedice 2014 > Ostrovy Baltského moře > Den 3: Vaasa - Oulu - Tampere