Den 7: Suwalki - Wloclawek - Příbram

18.8.2014

Pevnost v Kurresaare ze 14. století
Pevnost v Kurresaare ze 14. století

Do posledního dne této části expedice „Evropské ostrovy z nebe“ mě ve čtyři hodiny ráno probudil budík jednoho z mých spoluspících na společné noclehárně letiště Suwalki. On jej zamáčkl a spal dál, já jsem už věděl, že nebudu spát a tak jsem vstal. Večer jsem si svůj spacák rozbalil pod křídlem letadla, a když jsem už usínal, tak mě přišla delegace místních přesvědčit, abych spal uvnitř. Teď mě mrzelo, že jsem je poslechl...Venku by žádný budík nezvonil.

01.jpg

Šel jsem se podívat na letadlo a zjistil jsem, že se mi utrhla kamera na ostruze. S minimem naděje jsem šel zpět po trase, kterou jsem pojížděl z přistávací dráhy. Po 200 metrech jsem kameru našel i s držákem. Byly tam velké drny a při zhoupnutí letadla asi kamera asi zachytila o drn a utrhla se. Pak jsem posnídal kedlubnu, trochu čaje, napsal svůj denní příspěvek do iDNES a kolem sedmé hodiny jsem naložil a prohlédl letadlo, nahodil motor a v půl osmé jsem startoval.

Sluníčko svítilo, nad zemí lehký opar – naprosto idylické letní ráno. Během pár minut se pode mnou začala objevovat jezírka a pak více – dostal jsem se nad oblast Mazurských jezer. Bylo to tak krásné, že jsem chtěl pořád fotit. Trochu mě znepokojovalo jen to, že vítr stále sílil a nakonec jsem letěl proti větru o rychlosti asi 60 km/h, což v tom idylickém sluníčku a bezmračné obloze působilo zvláštně. Pak se začaly objevovat mráčky, a když jsem jihozápadně od Varšavy přeletěl Vislu, tak se přede mnou objevila hradba mraků až k zemi. Můj plán mezipřistát až u Vratislavi tak ztroskotal. Poprvé na této cestě jsem musel kvůli počasí měnit plán – trochu jsem se vrátil a přistál na letišti Wloclawek.

03.jpg

Alespoň jsem tam dostal něco teplého k jídlu a přečkal tam asi hodinu a půl než se mraky a těžké kouřmo odsunuly někam jinam. Do Česka jsem vstoupil severně od Broumova, Prahu jsem oblétával ze západu a v Příbrami jsem přistál ve 14.16. Tak jsem uzavřel etapu s názvem „Ostrovy Baltického moře“, při které jsem strávil v letadle asi 34 hodin a uletěl přes 6000 kilometrů. Cestou jsem přistával v Německu, Švédsku, Finsku, Estonsku, Lotyšsku, Litvě a Polsku.

Další, poslední, etapa expedice „Evropské ostrovy z nebe“ se už připravuje – povede nad ostrovy Jaderského moře a Egejského moře. Jsou krásné, je jich hodně a jsou poměrně vzdálené. Takže na tuhle cestu bude potřeba 12-14 dní. Rád bych tuto etapu zvládnul ještě letos na podzim.

jiří-pruša-po-přistání.jpg

Jiří Pruša > Expedice > Expedice 2014 > Ostrovy Baltského moře > Den 7: Suwalki - Wloclawek - Příbram