Stručná biografie

 Stručná biografie

 • Velkou část profesního života jsem se věnoval letecké dopravě a cestovnímu ruchu  - nejdříve v ČSA a posléze jako finanční ředitel sdružení leteckých dopravců IATA v Ženevě. V letech 1995-1999 viceprezident ČSA pro marketing odkud odešel plně do soukromé sféry, kde se pohybuji dodnes. Současně se věnuji létání, publicistice a přípravě filmu o Československých legiích.
 • Mezi svoje nejzajímavější profesní projekty řadím:
  • Vytvoření zúčtovacího střediska na vybírání poplatků za přelety a přistání letadel v nově vzniklých státech na území bývalého Sovětského svazu začátkem devadesátých let, jehož roční obrat dosáhl již po dvou letech fungování 250 milionů USD ročně a který stále funguje.
  • Vytvoření jazykové školy pro dispečery letového provozu ze zemí bývalého Sovětského svazu, kteří po otevření vzdušného prostor pro západní letecké společnosti nebyli schopni komunikovat v angličtině. Touto specializovanou jazykovou školou, která sídlila v Praze, prošlo za 4 roky její existence kolem 1000 dispečerů -  po té byla přenesena na Ukrajinu.
  • Práce na transformaci obchodních činnosti a produktu ČSA tak, aby odpovídaly očekáváním od moderního evropského leteckého dopravce. Za svoje největší projekty z tohoto období považuji uzavření bilaterální alianční spolupráce s americkou leteckou společností Continental a s řadou dalších společností jako např. Lufthansa, Austrian, Swissair, které měly pro ČSA významný ekonomický přínos.
  • Založení  a vedení pobočky globálního distribučního systému Galileo, který zahájil do té doby v ČR neexistující konkurenci a umožnil cestovním kancelářím i jejich internetovým portálům efektivnější a podstatně ekonomičtější nabídku letenek a dalších služeb cestovního ruchu. Do roku 2008, kdy jsem z Galileo odešel, jsem vytvořil se svými kolegy postupně zastoupení pro celkem 10 zemí východní Evropy.
  • Paralelně k firmě Galileo jsem spoluvlastnil a provozoval v letech 2002-2006 také luxusní hotel Glenspeanlodge ve Skotsku.
  • Autorství tří knížek: Svět letecké dopravy,  Chytré létání, Abeceda reálného socialismu a již tří e-knih z letecké expedice "Evropské ostrovy z nebe".
  • Na podzim 2013 založil firmu Biomagnetic Cyprus Ltd., která se věnuje podpoře využívání pulzní magnetoterapie k léčbě řadě zdravotních problémů. Současně s tím firma distribuuje české magnetoterapeutické přístroje na Kypru a v červnu 2014 zde uspořádala charitativní koncert, jehož se zúčastnilo 1400 diváků a který poskytl 5000 EUR na pomoc pacientům s rakovinou.
 • Kromě historie a různých sportů je mým hlavním koníčkem sportovní létání. Létám na větroních a motorových letadlech. Létání na paraglide jsem ukončil v roce 2008 po nepříjemném pádu na Vysočině. Mezi svoje nejzajímavější letecké cesty řadím:
  • Několik cest po USA 2009-2012 zahrnující například průlet New Yorkem, přelet Niagarských vodopádů, průlet nad Grand kaňonem, přelet Los Angeles a San Franciska nebo let do Key West – nejjižnějšího bodu kontinentálních USA.
  • Dvě cesty přes Jižní Afriku, Namibii, Botswanu, Tanzanii – 2010 a 2011 – s přeletem pouští Namib a Kalahari, létáním nad Viktoriinými vodopády nebo letem kolem Mysu Dobré naděje a nejjižnějšího bodu Afriky.  
  • Lety na Kanárské ostrovy, Faerské ostrovy i ostrovy Baltského moře, na Maltu a Lampedusu realizované v průběhu roku 2014.
Jiří Pruša > Stručná biografie